Zastosowanie w budownictwie zaprawy ognioodpornej
W większości sklepów, oferujących materiały budowlane można zakupić zaprawę ognioodporną, której cena w dużej mierze jest uzależniona od producenta oraz zawartości opakowania. Na półkach sklepowych można spotkać zaprawę ognioodporną zarówno w plastikowych wiaderkach o różnej pojemności, jak i w opakowaniach w formie worka papierowego.
Wielu budowlańców często decyduje się na zakup praktycznej zaprawy klejącej ognioodpornej na pistolet. Dużą popularnością wśród wielu fachowców budowlanych cieszy się zaprawa szamotowa. Jest to taki sam rodzaj zaprawy klejącej, z tym że nosi ona inną nazwę. Zatem do czego służy ?
Otóż zaprawa ta dzieli się na dwa rodzaje. Jedne są już gotowe użycia, natomiast drugie należy przyrządzić samodzielnie. Można tu się zastanawiać o co tak naprawdę chodzi. Otóż zaprawa, którą możemy użytkować od razu po zakupie bez władania dodatkowej pracy jest tylko zaprawą dostępną w wiaderkach. Jest to już połączona w odpowiednich proporcjach sucha zaprawa z wodą, w taki sposób aby powstała odpowiednia konsystencja. Taka zaprawa jest przydzielona do typu zaprawy, która wiąże się na powietrzu.
Drugim rodzajem często używanej zaprawy jest tak zwana zaprawa sucha. Można ją zakupić w postaci suchego proszku, który przed użyciem trzeba połączyć w odpowiednich proporcjach z wodą. Zaprawa taka jest również zaprawą, która wiąże się pod wpływem ciepła. Decydując się na zakup zaprawy ognioodpornej musimy zdawać sobie sprawę z tego, że gotowa zaprawa jest dużo droższa, niż sucha zaprawa. Niemniej jeśli nie mamy zbyt dużo wolnego czasu oraz jeśli nie chcemy bawić się z mieszaniem proszku z wodą, to wówczas lepiej zakupmy już gotową zaprawę.
Natomiast jeśli chodzi o zaprawę klejącą na pistolet, to jest to zaprawa w formie kleju. Stosuje się ją przyklejania płytek na piece, gdy chcemy umieścić je w bliskim położeniu paleniska.
Zarówno zaprawa sucha, jak i gotowa jest niezwykle wytrzymała
na wysokie temperatury. Bardzo często jest ona wykorzystywana do łączenia ceramicznych wkładów kominowych. Należy pamiętać o tym, że zaprawy ognioodpornej nie wolno łączyć z metalowymi lub kwasowymi wkładami, ponieważ grozi to korazją chemiczną. Zaprawę ognioodporną bardzo często stosuje się do budowy grilli, otwartych palenisk oraz kominków.