Passe-partout

Jak zabezpieczyć rysunki dzieci?

Dzieci uwielbiają wszelkie prace plastyczne – rysowanie, malowanie, klejenie elementów, wyklejanki, wycinanki, malowanki. Rysują dla swoich rodziców, dziadków czy starszego rodzeństwa laurki urodzinowe lub imieninowe. Bardzo cieszą się z tego, że mogą sami stworzyć dla kogoś prezent (bo w takiej kategorii o tych swoich dziełkach myślą najczęściej) i liczą na to, że ich wysiłek zostanie zauważony i doceniony. Nie wypada zatem po otrzymaniu laurki rzucić ja w kąt lub – nie daj, boże – podrzeć (szczególnie na oczach dziecka). Świetnym pomysłem jest oprawienie rysunków. Tu przyda się nie tylko ramka, ale i passe partout. 
Co to jest takiego? To ramki z kartonu wycięte w taki sposób, że ich środek jest wolną przestrzenią, mającą na celu objęcie i odpowiednie wyeksponowanie rysunku lub innego przedmiotu. Wyciętym kształtem może być niekoniecznie prostokąt. Może to być na przykład owal lub koło, a nawet – bardziej oryginalnie – trójką, romb, pięciobok itd.
Paspartu (bo tak poprawnie czyta się to określenie z języka francuskiego) może mieć różne kolory i różną grubość. Dzięki temu umożliwia dodatkowe ozdobienie i podkreślenie treści umieszczonego wewnątrz ramki dzieła czy przedmiotu. Spełnia też funkcję nadania głębi ramce – tworzy bowiem dzięki swej grubości przestrzeń pomiędzy szybką (lub pleksą), a dnem (tyłem) ramki. Taka głębia ma właściwości nie tylko optyczne, ale i rzeczywiste. Możemy w ramce umieścić nie jedynie płaski rysunek, laurkę, dyplom zaświadczający o sukcesie dziecka czy świadectwo w wybitnymi ocenami, ale i rzecz bardziej „trójwymiarową”, np. dziecięcą kompozycję z ptasich piór, kolorowych liści czy patyczków. W końcu pociechy mają bardzo dużo różnych twórczych pomysłów. A może i my sami, dorośli, wpadniemy na pomysł jakiejś kompozycji, która zechcemy wyeksponować?