brukarstwo Kraków - kostka brukowa

Kostka brukowa w Krakowie – architektura

Turyści z całego świata odwiedzają starą krakowska dzielnicę Kazimierz. Znajduje się w niej wiele zabytkowych kamieniczek, na ulicach pozostała z dawnych lat kostka brukowa Kraków ma jeszcze wiele takich miejsc. Wybrukowane są uliczki Starego Miasta i Podgórza.

Są tam unikatowe zabytki architektury – kościoły, synagogi, zamek królewski na Wawelu. Wszystkie te obiekty są dobrze utrzymane, a stylowe latarnie oświetlają uliczki, na których położona jest odnowiona ma przez to niepowtarzalny urok miasta o długiej historycznej tradycji. Taką nawierzchnię stosuje się też w nowoczesnych osiedlach domków jednorodzinnych i dzielnicach willowych. Wyłożone są nią podjazdy, tarasy, drogi dojazdowe i krawężniki. Pięknie wyglądają pokryte kostką alejki w parkach albo przydomowych ogródkach. Kamienie są w różnych kształtach i barwach – prostokąty, kwadraty i formy mniej regularne.

Kolorystyka kostki brukowej

Najbardziej popularna jest granitowa kostka brukowa. Ten naturalny surowiec jest wytrzymały i trwały, nie wymaga częstej konserwacji. Równie doskonałym budulcem są kostki brukowe z betonu. Poszczególne elementy można układać jednolicie, albo komponować z nich pomysłowe, różnobarwne mozaiki. Na frontach eleganckich posesji pięknie prezentują się wzory geometryczne o równoległych formach, albo koła, półkola, okręgi – na przykład wokół klombów. Projektanci z firm brukarskich proponują łączenie rozmaitych barw i odcieni.

Rozjaśnić przestrzeń może kostka brukowa w kolorze piaskowca. Prawdziwą ozdobą będzie połączenie różnych tonacji brązu i beżu. Do bardziej stylowych budynków pasuje nawierzchnia zbliżona kolorem do naturalnej cegły. Dzięki temu, że w miejskim budownictwie coraz częściej do pokrycia nawierzchni wokół obiektów stosowana jest kostka brukowa Kraków stał się bardziej urozmaicony pod względem architektonicznym.