brukarstwo Kraków - kostka brukowa

Kostka brukowa w Krakowie – architektura

Turyści z całego świata odwiedzają starą krakowska dzielnicę Kazimierz. Znajduje się w niej wiele zabytkowych kamieniczek, na ulicach pozostała z dawnych lat kostka brukowa Kraków ma jeszcze wiele takich miejsc. Wybrukowane są uliczki Starego Miasta i Podgórza.

Są tam unikatowe zabytki architektury – kościoły, synagogi, zamek królewski na Wawelu. Wszystkie te obiekty są dobrze utrzymane, a stylowe latarnie oświetlają uliczki, na których położona jest odnowiona kostka brukowa Kraków ma przez to niepowtarzalny urok miasta o długiej historycznej tradycji. Taką nawierzchnię stosuje się też w nowoczesnych osiedlach domków jednorodzinnych i dzielnicach willowych. Wyłożone są nią podjazdy, tarasy, drogi dojazdowe i krawężniki. Pięknie wyglądają pokryte kostką alejki w parkach albo przydomowych ogródkach. Kamienie są w różnych kształtach i barwach – prostokąty, kwadraty i formy mniej regularne.

Kolorystyka kostki brukowej

Najbardziej popularna jest granitowa kostka brukowa. Ten naturalny surowiec jest wytrzymały i trwały, nie wymaga częstej konserwacji. Równie doskonałym budulcem są kostki brukowe z betonu. Poszczególne elementy można układać jednolicie, albo komponować z nich pomysłowe, różnobarwne mozaiki. Na frontach eleganckich posesji pięknie prezentują się wzory geometryczne o równoległych formach, albo koła, półkola, okręgi – na przykład wokół klombów. Projektanci z firm brukarskich proponują łączenie rozmaitych barw i odcieni.

Rozjaśnić przestrzeń może kostka brukowa w kolorze piaskowca. Prawdziwą ozdobą będzie połączenie różnych tonacji brązu i beżu. Do bardziej stylowych budynków pasuje nawierzchnia zbliżona kolorem do naturalnej cegły. Dzięki temu, że w miejskim budownictwie coraz częściej do pokrycia nawierzchni wokół obiektów stosowana jest kostka brukowa Kraków stał się bardziej urozmaicony pod względem architektonicznym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *