Na co uważać przy dronach

Od dłuższego czasu to, co jeszcze niedawno mogliśmy zobaczyć tylko w filmach i grach, przenosi się do rzeczywistości. Mowa tu o dronach. Niewielkich urządzeniach, które wykorzystujemy do tworzenia zachwycających ujęć z powietrza. Niektórzy szukając innych zastosowań dla swoich dronów wznoszą się na wyżyny kreatywności, tworząc przy pomocy setek tych urządzeń piękne, ruchome obrazy na niebie. Inni chcą zaprzęgnąć je do pracy, przenosząc za ich pomocą ciężkie paczki. W każdym z tych przypadków problem są baterie do dronów, które nie są w stanie zasilać tych maszyn w nieskończoność.

Stałe zasilanie drona kablami jest niestety nie możliwe, więc operatorzy skazani są na zawodne baterie, które rozładowują się zawsze w najmniej odpowiednim momencie. Sytuacje, gdy dron spadł z dużej wysokości przez brak zasilania, niestety nie należą do rzadkości. Poza ciągłym kontrolowaniem jakości i regularnym wymienianiem akumulatora posiadacz drona nie jest w stanie zrobić wiele więcej. Na szczęście baterie do drona w tych czach nie są produktem, który ciężko znaleźć. Sklepy, które zajmują się wszystkim co wiąże się z dronami można znaleźć w każdym większym mieście lub w internecie. Poza bateriami można tam znaleźć same drony i części potrzebne do naprawy ich. A bywają one bardzo potrzebne.

Z racji, że jest to urządzenie bardzo delikatne (ciężko żeby niezgrabna, ciężka kupa metalu unosiła się w powietrzu) bardzo łatwo jest je uszkodzić. Uderzenie w twardy obiekt, jak drzewo czy budynek, może spowodować zniszczenie drona, czasami tak duże, że naprawa jest już niemożliwa. Nieumiejętne lądowanie czy upadek z dużej wysokości po wyczerpaniu baterii to kolejne sytuacje, w których może dojść do uszkodzenia którejś z części maszyny. Na szczęście, wraz ze wzrostem popularności dronów, wykształcił się zawód którego zadaniem jest naprawa uszkodzonych urządzeń. Żeby jednak nie musieć korzystać z ich usług należy przestrzegać kilku zasad.

Po pierwsze trzeba dobrze przemyśleć zakup. Inny typ drona będzie sprawdzał się podczas lotów gdzieś wysoko w górach, a inny gdy chodzi o lot w okolicach domu. Oczywiście drony wykonane do zadań ekstremalnych kosztują więcej, ale charakteryzują się dużo lepszym wykonaniem niż te, które miałyby z góry nagrać jakąś uroczystość. Nie straszny im mocny wiatr czy uderzenie w drzewo.

Już po kupnie drona dobrze byłoby dokładnie poznać jego funkcję i wytrzymałość. Głupim pomysłem byłoby wystawić swoje urządzenie na warunki, w których sobie nie poradzi. Należy znać materiały z których maszyna została wykonana, z czym sobie poradzą, a co będzie dla nich zbyt dużym wyzwaniem.

Drony są wielkim wynalazkiem naszych czasów. Potrafią wykonywać zadania, które przyczynią się do wzrostu jakości ludzkiej pracy, ale też zapewniają świetną zabawę. Należy jednak traktować je ostrożnie, niestety nie są niezniszczalne.